Strava v zimním období

Zimní období je spojeno s energií, které říkáme Voda. Voda se projevuje v přírodě chladem, vlhkem, temnotou, zimou a severem. Je to také čas zklidnění, jak fyzického, tak psychického a přípravy na aktivnější činnost na jaře a v létě. Z hlediska stravy by lidé měli konzumovat taková jídla, která zahřívají.

V lidském těle se energie Vody projevuje v ledvinách a močovém měchýři. Je spojena s vylučováním a vyměšováním a projevuje se na uších. Ledviny jsou místem, kde sídlí naše vitální – životní síla, náš životní potenciál, a tím, jak s ním zacházíme, se to může projevit na fyzické úrovni.

Jejich dobrá kondice je pro nás velmi důležitá, protože pokud jsou ledviny slabé, jsme slabí i my. Naše vitální síla nemá možnost dobře proudit a oslabuje se naše imunita. Ledviny hospodaří i s minerály v těle. V dnešní době je strava hodně upravovaná, nedostatečná i energií, protože životní prostředí je znečištěné – vzduch, voda, země, není –  v takovém stavu jako byla před 100 lety díky chemickému průmyslu, proto musíme minerální látky dostávat jiným způsobem.

Za prvé je nedostávat ven, tzn. necpat do sebe nadbytek sladkostí, mléčných produktů, všech kyselinotvorných potravin včetně masa a sýrů. Když budeme překyselení, tak tělo velké množství minerálních látek bude vyplavovat ven, tím pádem nám budou chybět pro rovnováhu a pro dobrou kvalitu naší krve.

Je dobré si uvědomit i psychosomatické vztahy emocí a orgánů. V ledvinách sídlí emoce strachu.

K energii Vody přináleží chuť slaná a proces zpracování je dlouhé vaření.

Které potraviny preferovat?

 • Obiloviny:  rýže natural – kulatozrnná, pohanka loupaná – jen doplňkem k rýži, stačí 3-4x za měsíc, zahustit polévku, pohanka hodně vysušuje, sladká rýže– má hodně bílkovin a sacharidů, zahřívající jáhly a oves
 • Luštěniny fazole,  čočka, cizrna, hrách, na posílení ledvin – fazole adzuki  máme 2-3x týdně na talíři
 • Mořské řasy – energie ledvin je hodně o minerálních látkách. Denně používáme wakame v miso polévce, kombu do vaření do luštěnin, agar na klouby
 • Zelenina – kořenová, kadeřávek, kapusta, čínské zelí, póre, červené a bílé zelí, kvašená zelenina- kyselé zelí
 • Dlouhodobé vývary z masa a kostí, rybí polévky a ryby obecně
 • Veškeré druhy nákypů pečených při mírné teplotě v troubě

Jaké další je mé doporučení na podporu zdraví?

V zimě jsme ochuzeni stravou o výživné a vitální látky, jíme méně zeleniny a živé stravy. Proto určitě doporučuji:

 • na podporu minerálů a vitamínů užíváme buněčnou výživu – ČokoseenSoupseen. Pomůžou s překyselením a dorovnat to, co nám ve stravě chybí. Buněčná výživa je výborná i na posílení imunity a prevenci zimních chřipek a viróz
 • Minerální sůl na podporu minerálů – děláme si 2x v týdnu koupele 20 minut a pár zrníček soli dáme do pitného režimu
 • tobolky Goldseen – který obsahuje vzácný koenzym Ultra-some Q10. To z něj dělá skvělého pomocníka v boji proti stárnutí. Kromě toho podporuje imunitní systém a napomáhá zachování zdravých funkcí všech tělesných orgánů. Je navíc výborný na depresivní stavy během zimy a pochmurnou náladu
 • saunování pro odplavení toxických látek a psychické uvolnění
 • sport – jóga, pilates, běh, zimní výšlapy, pobyt venku pro dobrou náladu a hormony štěstí
 • energetickou masáž Motýlí terapii pro vnitřní klid, posílení zdraví a hluboký pocit uvolnění.

Libuše Jankůjová
Mou vášní je od 20 let duchovní a osobnostní rozvoj, práce s myšlenkami a odstraňování podvědomých bloků a traumat z prenatálního období. Působím jako osobní terapeutka pro ženy a maminky a konzultantka produktů značky Dr. Nony z Mrtvého moře s unikátní Archeabakterií . Jsem průvodkyní pro všechny ženy, které nejsou spokojené sami se sebou (se svým zdravím, tělem, vztahem, prací, financemi) a jsou na cestě hledání sebe sama - svého ženství, pevného zdraví a své sebehodnoty. V současné době jsem nejen podnikatelka, ale i maminka na rodičovské dovolené.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zobrazit Všeobecné obchodní podmínky včetně informací o zpracování osobních údajů.