Hubneme a přibíráme…

Spousta z nás v životě hubne a přibírá. Je to takový přirozený proces a vše se děje podle toho, co v životě zažíváme a čím procházíme. Někdy jde hubnutí snáze a někdy velmi ztěžka. Někdy se zapálíme do určitého směru, (keto dieta, půsty, low carb, vegan, různé koktejly, atd.) zhubneme, ale vydržíme to takto celý život? Je to pro nás vyživující tento směr? Nebo dietu držíme na silu, abychom zhubli a dodrželi jsme to, co jsme si slíbili?

Také  jsem to takto měla. Všechny směry mají smysl a každému sedí něco jiného. Vždy jsem se také zapálila do něčeho, ale tak cca po 2 až 3 měsících jsem byla k sobě upřimná a ptala jsem se sama sebe – Je tento směr pro mě? Mám z toho radost? Chci v tom dále pokračovat? A to Vám napoví. Nemá cenu se přemáhat a jít proti sobě. Ono sice na fyzickém těle zhubnete, ale stresem z toho, že nemůžete toto, zase emočně přiberete. 

I mě se tělo občas pořádně zakulatilo, i když jsem byla zvyklá být fit, mít 55kg, 18% podkožního tuku. Ale jak jsem procházela náročnou životní situací, tak se mé tělo začalo přirozeně chránit, abych vše vydržela, tak jsem se postupně zaobalovala tukem. Pamatuji si na rok 2015, kdy jsem asi přibrala úplně nejvíce cca 8kg (pak ještě po státnicích :)¨)  Byla jsem hodně zavodněná a překyselená všemi starostmi, strachem a neklidem. Mohla jsem dělat, co jsem chtěla, pít jen koktejly, cvičit, jíst nízkosacharidově, ale ne a ne zhubnout…

Po nějaké době mi přišla inspirace v podobě 7 denního půstu. Dříve jsem vždy měla jen odlehčovací dny v podobě jednodenního, max. dvoudenního půstu. Chtěla jsem to zkusit. Cítila jsem to tak. 

V lednu roku 2016 jsem najela na 7 denní půst. Nejhorší pro mě byly první 3 dny, kdy jsem byla unavená, malátná a trápil mě pocit hladu.  Ale vše se dá vydržet. Je potřeba být v klidu a moc toho neřešit. 

Byla to pro mě úplně nová situace, kdy jsem s tak dlouhým půstem neměla zkušenosti,  ale pod vedením zkušeného odborníka, jsem to vše zvládla. Půst je výborný v tom, že to není jen očista těla, ale i duše. Zklidníte myšlenky a hodně vás to posune dále.

Během půstu jsem chodila i cvičit – běh, jóga a rychlá chůze. Cítila jsem se moc fajn a energie začala růst a já jsem začala hubnout. Po půstu jsem pokračovala vegetariánskou stravou a míchala jsem ji s RAW stravou.  Zhubla jsem za 3 měsíce 10kg,  udržela jsem si svalovinu a zhubla jsem hlavně tuky a přebytečnou vodu. Cítila jsem se úžasně, zažívala jsem v břiše vnitřní klid a byla jsem šťastná.

Asi po 4 měsících se vše začalo měnit, váha sice byla stejná, ale energie ubývala, přestala jsem mít sílu na cokoliv. V tu chvíli jsem pochopila, že je potřeba začít jíst trochu jinak. Že toto není cesta. Měla jsem samozřejmě obavy, co když začnu jíst a zase přiberu? Podaří se mi mou váhu udržet, i když budu jít normálně?  Začala jsem jíst znovu maso, vajíčka a ryby – tak 2 – 3x v týdnu. Vím, že to mé tělo potřebovalo a potřebuje.
Ale vím, že ne každý den. Je potřeba se naučit mít rovnováhu i v jídle. Sice jsem lehce přibrala, ale do váhy, při které jsem šťastná a spokojená.

Byla to pro mě velká zkušenost a těch zkušeností bylo hodně. Nejvíce se mi pak podařilo zhubnout, kdy jsem si našla po delší době skvělého partnera, který mi dal podporu, pocit bezpečí, pohlazení. To, co jsem si nedokázala dát sama sobě a hledala jsem to v okolí. Pocítila jsem úlevu, klid. Ale v jídelníčku jsem skoro nic nezměnilo, spíše naopak jsem jedla dle své chuti 🙂 

Dnes jsem se naučila poslouchat své tělo. Vrátila jsem se k běžné stravě, někdy mé tělo potřebuje jen RAW stravu, někdy vegetariánskou a někdy obyčejnou českou klasiku. Miluji dezerty, kvalitní zmrzlinu, kvalitní jídlo celkově a vím, že držet se jednoho systému je velmi stresující a pro běžný život nereálné. Hlavně když hodně cestujete a rádi ochutnáváte různá místní jídla. Ale všechno je nutné vyvažovat lehčími a výživnými jídly, popř. koktejly nebo doplňky stravy. Našla jsem si svůj režim a to samé učím i klienty při svých konzultacích a terapiích, kdy vycházím ze všech výživových směrů a učím je vnímat své tělo a své potřeby. 

Život je jedna velká změna, to platí i s naší váhou. Příčin „proč nemůžu zhubnout“ je také několik. Je potřeba se zklidnit, uvolnit a odpověď, co máme dělat nebo naopak nedělat? přijde sama a možná se dozvíme, že je pro nás dobře být zrovna na této váze. Vždy je na prvním místě psychika – radost ze života, nemyslet jen na jídlo a nemít výčitky, když si už něco kalorického dám.

Ale i ve stravě platí zásady a řád. Hledejte souvislosti i ve stravě, používejte zdravý selský rozum. Pokud sami nevíte, nechte si poradit od člověka, který má zkušenosti a je vám sympatický 🙂

Poznámka: Moje vlastní zkušenosti se mohou lišit od zkušeností dalších uživatelů, proto negarantuji, že dosáhnete stejných výsledků. Každý organismus funguje individuálně, proto se zříkám osobní zodpovědnosti za uvedené informace.

 

Více o konzultacích

Libuše Jankůjová
Mou vášní je od 20 let duchovní a osobnostní rozvoj, práce s myšlenkami a odstraňování podvědomých bloků a traumat z prenatálního období. Působím jako osobní terapeutka pro ženy a maminky a konzultantka produktů značky Dr. Nony z Mrtvého moře s unikátní Archeabakterií . Jsem průvodkyní pro všechny ženy, které nejsou spokojené sami se sebou (se svým zdravím, tělem, vztahem, prací, financemi) a jsou na cestě hledání sebe sama - svého ženství, pevného zdraví a své sebehodnoty. V současné době jsem nejen podnikatelka, ale i maminka na rodičovské dovolené.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zobrazit Všeobecné obchodní podmínky včetně informací o zpracování osobních údajů.